Zprávy

Děti
Děti
Mládež
Mládež
Rodiny
Rodiny
Senioři
Senioři

Škrpál začal na Kolečku

3. 5. 2018

V pátek 27. dubna zahájil primátor Petr Beitl symbolickým výstřelem ze startovací pistole už šestý ročník seniorských výletů Jablonecký škrpál. Na první výlet vyrazilo od hráze mezi první a druhou přehradou více než 70 seniorů z Jablonce, mezi nimiž bylo i pár libereckých turistů.

Po obřadném předání škrpálnických atributů – primátor předává seniorům zástavu a senioři mu na oplátku do péče předávají rozkvetlou botu, škrpál, aby ji do podzimu opatroval – všichni spokojeně vykročili na první letošní turistickou trasu. Ta vedla kolem mšenských přehrad na Jindřichov a senioři ji zakončili na lyžařském Kolečku v Břízkách, kde na ně jako překvapení čekal primátor Beitl. „Říkal jsem, že se ještě dnes uvidíme,“ smál se. Pěkné počasí přálo opékání buřtů a posezení na sluníčku. Hovořilo se na témata vážná i nevážná. Všichni se shodli, že škrpálnické výlety patří k jejich nejoblíbenějším sezonním činnostem a děkovali městu i primátorovi osobně za podporu.

Jablonecký škrpál je jednou ze seriózních forem aktivizace seniorů, kterou zajišťuje Centrum sociálních služeb Jablonec nad Nisou (CSS). Jednotlivé trasy si tvoří účastníci sami prostřednictvím Klubu jabloneckých seniorů. „I letos máme v plánu zavítat do Jizerek, Českého ráje i Krkonoš. Mimo náš Liberecký kraj nás čeká Bučický mlýn na Nymbusku. V září vše zakončí Štafeta, která vede z Ještědu do Jablonce“ prozradila vedoucí klubu Blanka Svobodová. „Stále platí, že kdo ujde během sezóny 100 kilometrů, dostane v závěru cyklu ocenění,“ doplnila ji ředitelka CSS Naďa Jozífková. Stovka ujitých kilometrů je v letošním roce oslav stého výročí vzniku republiky navíc symbolická. Všichni účastníci před startem prvního výletu obdrželi odznáček s českou státní vlajkou.

Aktivity seniorů podporuje statutární město Jablonec nad Nisou právě prostřednictvím Centra sociálních služeb a v případě delších škrpálnických výletů také příspěvkem na dopravu.