Zprávy

Děti
Děti
Mládež
Mládež
Rodiny
Rodiny
Senioři
Senioři

Březen - měsíc čtenářů 2017

3. 3. 2017

K akci BMČ se svými aktivitami každoročně hlásí více než 400 aktivních veřejných knihoven z celého Česka! Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje v roce 2017 již osmý ročník celostátní akce na podporu čtenářské gramotnosti.

Hlavní aktivity BMČ 2017

ČTENÁŘ ROKU 2017 – hledáme nejlepší čtenářskou BABIČKU

Základním kritériem  pro výběr Čtenáře roku je počet výpůjček konkrétního čtenáře/uživatele za uplynulý rok, jak  byl vykázán ve výpůjčním systému. Doporučujeme, aby si každá přihlášená knihovna vedle tohoto základního kritéria zvolila podle své potřeby ještě další hlediska pro výběr své čtenářské babičky roku!

Knihovna, která vybere svoji nejlepší čtenářskou babičku, jí předá v období od 1. do 15. 3. 2017 slavnostním způsobem ocenění Čtenáře roku, tj. uspořádá samostatnou akci nebo využije dostatečně prestižní příležitosti, například za přítomnosti starosty, členů zastupitelstva, dalších významných představitelů obce apod. Nezapomeňte aktivně prezentovat informace o akci v místních i regionálních médiích. Slavnostní předání je prospěšné medializovat v místních i regionálních médiích a využít i k propagaci knihovny. Samozřejmou podmínkou by mělo být, aby vybraná čtenářská babička s oceněním a event. veřejnou prezentací také souhlasila. V druhé polovině března budou ve spolupráci s krajskými knihovnami a regiony SKIP vyhlášeny krajské vítězky. Z krajských finalistek vybereme celostátní vítězku a té bude předáno ocenění dne 4. 4. 2017 v rámci vyhlášení cen Magnesia Litera v Národním divadle v Praze.

BABIČKA je fenomén české literatury a v roce 2017 budou české knihovny oceňovat právě své nejlepší čtenářské babičky. Podle Boženy Němcové je BABIČKA moudrá, laskavá, starostlivá žena, která nám nejen pomáhá vychovávat děti, ale stává se i rádkyní širokém okolí. V českých knihovnách známe ale také BABIČKU DRSŇAČKU Davida Walliamse, která ráda hraje scrabble, je mezinárodní lupičkou šperků a má v plánu ukrást dokonce korunovační klenoty! Lowe Shirley popsala ve své knize BABIČKU 21. STOLETÍ jako ženu na vrcholu své kariéry, která žije bohatým společenským životem, sportuje, cestuje a věnuje se svým koníčkům. V knize BABIČKA MÁ VŽDYCKY PRAVDU, ALE POSLOUCHÁ JI NĚKDO? se moderní babičky mohou seznámit s humornými radami, jak vychovávat svá vnoučata.

Podle básníka Vratislava Křiváka jeho BABIČKA NOSILA VE SLIPECH ROZKVETLÝ TRNKOVÝ SAD :) Ovšem BABIČKA PEPIČKA Ivany Měkotové je klasická pohádková stařenka, která žije v lese a přátelí se s želvou Žakelínou, kocourem Umem a panem Datlem. Annelies Schwarz napsala knihu BABIČKA ŽIJE V AFRICE o příběhu dvou chlapců, z nichž jeden má babičku v Ghaně, tu oba navštíví a seznamují se díky ní s naprosto odlišnou kulturou. Iva Procházková napsala humornou knihu ELIÁŠ A BABIČKA Z VAJÍČKA, v níž chlapec najde v parku vajíčko, ze kterého se vyklube malá babička, která přiměje jeho rodiče, aby si na Eliáše našli více času…

V databázích Národní knihovny ČR naleznete několik stovek knih, které mají v názvu BABIČKU a každá je nějakým způsobem zajímavá. I v českých knihovnách máme mezi našimi čtenářkami babičky, které čtou dětem, vzdělávají se v univerzitách 3. věku, hrají počítačové hry, trénují svoji paměť nebo pracují jako dobrovolnice. Tak svým BABIČKÁM v letošním BŘEZNU – MĚSÍCI ČTENÁŘŮ poděkujte!/vzdejte hold!

Inspiromat pro knihovny k NEJLEPŠÍ BABIČCE:

  • BABIČKA 100x jinak – babička politička, právnička, sportovkyně, umělkyně, knihovnice
  • 3D BABIČKA – hodinová babička, půjčovna babiček
  • Recept na nejlepší BABIČKU – vnoučata představují svoji babičku různými způsoby
  • BABIČKA bavička J
  • Moje BABČA – s BABČOU mne baví svět
  • BABISTAR – soutěž o nejhezčí BABIČKU
  • Za vším hledej BABIČKU – orální historie rodiny, města a obce
  • BABIČKY píší wikipedii

Fotografická soutěž ATLAS BABIČEK

Podmínky fotosoutěže:

Do soutěže budou přijaty pouze fotografie ze zaregistrovaných knihoven!

Všechny snímky budou vystaveny na facebooku SKIP ČR a fanoušci je mohou lajkovat v průběhu akce „BŘEZEN MĚSÍC ČTENÁŘŮ 2017". Všechny přihlášené fotografie budou uloženy do galerie soutěže, kde budou jejich zmenšeniny veřejně dostupné. Vítězné fotografie babiček budou medializovány a budou prezentovány v rámci aktivit SKIP ČR.

Vítězka, která získá nejvíce lajků, bude pozvána na dvoudenní poznávací a kulturní víkend v Praze. Bude vyhlášena počátkem dubna!

Biblioweb 2017

Osmnáctý ročník soutěže o nejlepší webové stránky knihoven. Ve své kategorii mohou soutěžit všechny typy knihoven Cílem soutěže je udržovat kvalitu webových stránek knihoven na dostatečné úrovni, případně ji dále zvyšovat a dosáhnout, aby knihovnické www stránky sloužily jejich návštěvníkům jako spolehlivý zdroj informací o knihovnách i jejich službách a přilákaly je do nich. Soutěž je podporována Asociací krajů ČR.

Noc s Andersenem 2017

Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již sedmnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 31. března. Více informací na www.nocsandersenem.cz .

Zdroj: skipcr.cz

Titulní ilustrační foto: kfbz.cz